Výlet na hrad Niedzica

Pri prechádzke krásnou prírodou Pienin si musíte nájsť čas na návštevu nezvyčajného hradu situovaného na jazere Czorsztyńskie.

Hrad Niedzica sa nachádza na poľskej strane Dunajca. Je zaujímavou stredovekou stavbou, ktorá láka návštevníkov v každom ročnom období. Hrad je nepochybne najcharakteristickejším prvkom oblasti Pienin, týči sa na brehu jazera neďaleko vodnej priehrady, vďaka čomu mal  v minulosti strategickú polohu .

Hrad Niedzica je v Poľsku prezývaný aj hrad Dunajec.

Toto miesto sa po slovensky nazýva Nedecký hrad a nachádza sa na pravom brehu nádrže Czorsztyńskie, na poľskom Spiši. Autom je vzdialený 10 km od  Pieniny sport centra (centrum slovenskej obce Červený Kláštor).

Dnes hrad slúži ako múzeum, hotel a reštaurácia. Je jednou z najväčších historických atrakcií južného Poľska.

Za vstupnou bránou sa nachádza nádvorie dolného hradu, kde sa kupujú lístky na vstup do hradu. Cez stredovekú bránu vedie vstup do horného hradu a do podzemia hradu, ktorý slúžil ako pivnice a neskôr aj ako väznica.

Zaujímavosti

Vstupné na hrad:

Aktuálny cenník pre rok 2023:

  • 25 PLN (5,60 €) normálny lístok
  • 19 PLN (4,20 €) detský/senior lístok 
  • 7 PLN (1,50 €) výstava spišského ľudového umenia
  • vstup so psom na hrad je zakázaný

Otváracie hodiny:

Hrad je otvorený každý deň okrem pondelka

  • 1. máj – 30. september: 9:00 – 19:00.
  • 1. október – 30. apríl: 9:00 – 16:00.

Telefón:

+48 18 262 94 89

Adresa:

Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek, Poľsko

Kraj v okolí Dunajca je naozaj krásny

Poľský Spiš určite stojí zato navšíviť, obzvlášť, ak vás zaujímajú hrady a história. V blízkosti nájdete aj jednu z najkrajších cyklotrás. Na brehoch Czorstynského jazera sa môžete okúpať na pláži.

S týmto hradom sa spája veľa zaujímavostí. Legenda hovorí, že tu bol vraj v hornom hrade odsúdený slávny zbojník Jánošík. V dedine Niedzica má svoju pamätnú tabuľu slovenský herec Michal Dočolomanský, ktorý sa v tejto dedinke narodil v roku 1942.

Po návšteve hradu sa môžte odviezť loďkou na druhú stranu priehrady. Pod bralo, na ktorom tróni zrúcanina pevnosti Czorstyn. Dá sa tam dostať po vode parníkom, či menšími lodičkami, alebo si môžte prenajať loďky v prístave a odveslovať si to sami. Ak tam chcete ísť po súši, dá sa aj to, naokolo celého poloostrova.

V prípade, že chcete zistiť, či duch kniežaťa naozaj v noci blúdi po hrade, môžte sa tu dokonca ubytovať. Ak sa rozhodnete hrad Niedzica navštíviť, pokojne so sebou vezmite aj menšie deti, v pohode ho zvládnu prejsť celý.

Na svoje si tu príde skutočne každý, nájdete tu  priehradné jazerá s plážou, zámok, zrúcaninu hradu, park mini hradov a lanový areál pre deti

Parkovanie pri hrade

Parkovisko je vybetónované a ľahko manévrovateľné aj s väčším autom, cena na celý deň je 7 PLN (1,6 €) čo je oveľa lacnejšie ako na iných parkoviskách. K dispozícii je aj toaleta za 2 PLN (50 centov).

Vedľa neho sa nachádza reštaurácie a predajne lístkov na plavby na hrad Czorsztyn. Niekedy je tu tlačenica, pretože v sezóne sa veľa turistov zdržiava na hrade Niedzici, prípadne v okolitých Pieninách.

Pláž Zamajerz

Na pláž Zamajerz a do kempu sa dostanete priamo z parkoviska. Hneď vedľa hradu a zastávky lode Harnaś, ktorá niekoľkokrát denne berie turistov na hodinovú plavbu okolo jazera Czorsztyn.

Lokalita je veľmi vyhľadávaná rôznymi druhmi bicyklistov, na brehu jazera je množstvo e-bike požičovní. Kúsok od hradu má miesto charakter plážového mestečka, kde je plno bufetov, kempov, rodín, slnečníkov a možností ako sa dobre najesť.

čas strávený prehliadkov - Hrad Niedzica

80 min.

trvá prehliadka hradu

Hrad Niedzica - vzdialenosť od SK

10 km

vzdialenosť od obce Červený Kláštor (SK)

nadmorska výška – Hrad Niedzica

556 n.mv

nadmorská výška hradu Niedzica

Dobrodružstvo na divokej rieke Dunajec

Túžite po dobrodrúžstve v prírode, na ktoré len tak ľahko nezabudnete? Tak neváhajte a rezervujte si  miesto na rafte s inštruktormi z tímu Rafting Pieniny. S ich skúsenosťami, bezpečnostnými opatreniami a osobným prístupom budete mať istotu, že váš rafting na rieke Dunajec bude jedinečným a vzrušujúcim zážitkom.

Objednať rafting